جستجو
05191012724

با ما تماس بگیرید

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

۴۰۰ هزار تحصیل‌کرده دردانش‌بنیان‌ها مشغول به کارهستند

به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرگزاری فارس به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری،در این نشست ماهانه که با حضور اعضای جامعه اسلامی مهندسین برگزار شد، ستاری ضمن بیان توضیحاتی راجع به فعالیت‌های معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، به سوالات حاضران در مراسم نیز پاسخ داد.

توسعه به مثابه ضرورتی فرهنگی

وی با بیان اینکه من زمانی فکر می‌کردم توسعه، مفهومی سخت‌افزاری است، گفت: توسعه، بیش از هر چیز دیگری، مقوله‌ای نرم‌افزاری است که تصمیم‌گیری‌ها در آن مهم است اما اکنون مدتی است که متوجه شده‌ام، توسعه، بیش از هر چیز، ضرورتی فرهنگی است.

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور در تشریح فرهنگی بودن مقوله توسعه، به موردی از دوران دفاع مقدس اشاره کرد و گفت: نیروی هوایی ما در دوران انقلاب، چیزی نداشت. در دهه ۵۰، ما یکی از تنها دارندگان اف ۱۴ در دنیا بودیم. حتی هواپیمای شناسایی ما، دومین اسکادران شناسایی دنیا بود. اما وقتی جنگ آغاز شد، دیدیم چیزی نداریم و حتی نمی‌توانیم به آنها دست بزنیم چون آن را نمی‌فهمیدیم و با سیستم آنها آشنا نبودیم. این همان فرهنگ است. کشورهای منطقه فکر‌می‌کنند چیزهای دارند اما درواقع هیچ‌ چیزی ندارند.

ستاری با اعلام اینکه، این همان فرهنگ است که باید بر صنعت غالب شود، ادامه داد: ما و خیلی کشورها، صنعت نداریم بلکه تنها کارخانه داریم. ما باید خودمان بسازیم و این سازندگی باید از داخل بجوشد.

سرآمد علمی منطقه هستیم

رئیس بنیاد ملی نخبگان با بیان اینکه ما در حوزه‌های علمی، سرآمد کشورهای منطقه هستیم، گفت: مثلا در تعداد مقالات حوزه نانو، چهارم دنیا هستیم یا ‌در اکثر رشته‌های مهندسی، جزو ۱۰ قدرت اول به شمار می‌رویم. بچه‌های ما در دنیا به مهندسی معروف هستند.

ستاری با اعلام اینکه طی ۱۰ سال اخیر توسعه اقتصاد دانش‌بنیان حرکت رو به رشدی را تجربه کرده است که می‌تواند مصداق همان مقوله فرهنگ باشد، گفت: روز اول، چنین قابلیتی وجود نداشت و اصلا بینشی نبود. تصور ما از صنعت این بود که کسی که پول داشته باشد، می‌تواند برود و خط تولید را از خارج وارد کرده و تولید را به جریان بیاندازد. با همین روش، بعد از یک‌مدت دیدیم که کیفیت، توسعه پیدا نمی‌کند چون صاحب دانش نیست‌. اما ‌موج جدید دانش‌بنیان‌ها، این‌گونه نیستند چرا که ما خودمان طراحی ماشین‌سازی می‌کنیم.

۴۰۰ هزار تحصیل‌کرده در شرکت‌های دانش‌بنیان مشغول هستند

‌معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری با ارائه این آمار که ما در حال حاضر، ۶۵۰۰ شرکت دانش‌بنیان داریم که حدود ۴۰۰ هزار نفر انسان تحصیل‌کرده در آنها اشتغال مستقیم دارند، گفت: ما اکنون بیش از ۱۰ هزار شرکت خلاق داریم. در یک دوره‌ای، جایگاه جهانی ما ۱۲۳ بود اما الان در خیلی از شاخص‌های نوآوری در رده‌های زیر ۲۰ بوده و با توجه به جمیع اتفاق‌های اقتصادی، جزو کشورهای پیشرو در منطقه غرب آسیا به شمار می‌رویم.

ستاری با اعلام اینکه در برخی رشته‌ها، عملکرد درخشان‌تری داشته‌ایم، گفت:  ما در بیوتکنولوژی بی‌نظیر هستیم و یک نمونه‌اش را در ماجرای کرونا دیده‌ایم. کرونا برای ما، آزمون خیلی سختی بود به‌طوری‌که حتی اگر تحریم هم ‌نبودیم، باز هم‌ نمی‌توانستیم ماسک بخریم اما ظرف یک ماه از شروع کرونا، یعنی از سوم فروردین ۹۹، ما اولین دستگاه ساخت ماسک را راه‌اندازی کردیم.

پیمایش به بالا