جستجو
05191012724

با ما تماس بگیرید

فرآیند ثبت نام و ارزیابی

سوالات متداول در خصوص فرآیند ثبت نام و ارزیابی شرکت‌های دانش‌بنیان

مراحل ثبت نام شرکت­‌ها برای دانش بنیان شدن چیست؟

بله، این شرکت­‌ها باید شرکت فرم درخواست بررسی مجدد را تکمیل و از طریق سامانه reg.daneshbonyan.ir ارسال نمایند تا درخواست شرکت در دبیرخانه بررسی شود. در مورد چنین شرکت­‌هایی ضروری است به کلیه سوالات فرم بررسی مجدد برای محصول جدید ادعایی، بر اساس راهنما تکمیل فرم (لینک)، پاسخ­دهی شود. همچنین باید مستندات لازم جهت احراز آماده شدن نمونه آزمایشگاهی (از جمله فیلم، عکس، نتایج آنالیزها و …) در بخش ضمایم پیوست شود.

 

پاسخ: شرکت‌­ها و موسسات باید بصورت عادي در اداره کل ثبت شرکت‌­هاي سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ثبت شوند و در هنگام ثبت، هيچ تفاوتي بين شرکت­‌ها وجود ندارد.

شرکت‌هاي متقاضي پس از توليد کالاها و خدمات دانش‌بنيان يا ارايه نمونه آزمایشگاهی (براي شرکت‌هاي نوپا)، بر مبناي آيين‌­نامه مصوب کارگروه، ارزيابي شده و براي يک مدت محدود مي­‌توانند از تسهيلات و مزاياي قانون استفاده کنند و براي تمديد زمان استفاده از مزاياي قانون، بايد دوباره ارزيابي شوند.

پاسخ: شركت یا مؤسسه خصوصی یا تعاونی است كه به منظور هم‌افزایی علم و ثروت، توسعه اقتصاد دانش‌محور، تحقق اهداف علمی و اقتصادی (شامل گسترش و كاربرد اختراع و نوآوری) و تجاری‌سازی نتایج تحقیق و توسعه (شامل طراحی و تولید كالاها و خدمات) در حوزه فناوری‌های برتر و با ارزش افزوده فراوان و بر اساس معیارهای مورد نظر این آئین‌نامه، به تأیید كارگروه می‌رسد.

شرکت­ ها می‌­توانند با مراجعه به کارتابل دانش ­بنیانی خود در سامانه reg.daneshbonyan.ir ، بخش درخواست بررسی مجدد، درخواست خود را در قالب فرم بررسی مجدد  (لینک) ارسال نمایند.

درخواست­‌های ارسالی از سوی شرکت­ ها در قالبی غیر از فرم بررسی مجدد و بدون توضیحات مبسوط و جامع بر مبنای معیارهای تفصیلی ارزیابی(لینک) و آخرین ویرایش نمونه‌هایی از ارزیابی و سطح بندی کالا و خدمات     دانش بنیان (لینک) ترتیب اثر داده نخواهد شد.

بلافاصله پس از نهایی‌شدن پرونده شرکت در دبیرخانه، در صورت عدم تایید شرکت، توضیحات علت عدم تایید در کارتابل شرکت قرار داده می‌­شود. نحوه دسترسی به علت عدم تایید در کارتابل شرکت به آدرس reg.daneshbonyan.ir در عکس زیر نمایش داده شده است.

بله. در حال حاضر هزینه فرآیند بررسی مجدد بر اساس آخرین اظهارنامه مالیاتی برای شرکت­‌ها با فروش زیر 5 میلیارد تومان (شامل فروش صفر هم می­باشد) یک میلیون تومان و برای شرکت­‌های با فروش بالاتر از 5 میلیارد تومان 4 میلیون تومان است.

بله لازم است شرکت­‌ها آخرین اظهارنامه مالیاتی خود را در سامانه بررسی مجدد به همراه سایر اطلاعات (شامل فرم بررسی مجدد و مستندات) ارسال نمایند. در صورتی­که شرکت فاقد اظهارنامه باشد، در ابتدای فرم بررسی مجدد باید قید شود.

بدیهی است شرکت­ هایی که در سابقه ارزیابی قبلی خود دارای اظهارنامه مالیاتی بوده‌­اند، باید اظهارنامه را ارائه نمایند.

 

1_ ارزیابی  محصول جدید

2_ ارزیابی محصول رد شده

3_ تغییر شرط فروش

 این شرط تنها برای شرکت­‌های زیر بررسی می­شود:

الف _ شرکت­‌هایی که فروش آن­ها در ارزیابی قبلی زیر 5 میلیارد تومان بوده و بر اساس اظهارنامه مالیاتی 1401 میزان فروش کل به بالای 5 میلیارد تومان تغییر کرده است (امکان تغییر وضعیت از حالت نوپا به نوآور / فناور).

ب _ شرکت­‌هایی که فروش آن­ها در ارزیابی قبلی بالای 5 میلیارد تومان بوده و بر اساس اظهارنامه مالیاتی 1401 همچنان فروش بالای 5 میلیارد تومان دارند و میزان فروش محصولات تاییدی (اعم از محصول تایید نوع 1 تا نوع 2) به بیش از 50% رسیده است (امکان تغییر وضعیت از حالت نوآور به فناور).

 تغییر نوع محصول برای شرکت­ هایی که  بر اساس اظهارنامه مالیاتی 1401 فروش بالای 5 میلیارد تومان دارند.

در صورتی­که محصول شرکت در حد نمونه آزمایشگاهی، آماده است، باید شرکت فرم درخواست بررسی مجدد را تکمیل و از طریق سامانه reg.daneshbonyan.ir ارسال نماید تا درخواست شرکت در دبیرخانه بررسی شود. در مورد چنین شرکت‌­هایی باید مستندات لازم جهت احراز آماده شدن نمونه آزمایشگاهی (از جمله فیلم، عکس، نتایج آنالیزها و …) در بخش ضمایم پیوست شود.

 

در صورتی­ که علت عدم تایید محصول، صرفاً عدم ارائه تاییدیه قید شده است، شرکت کافی است تاییدیه‌­ اعلامی را از طریق سامانه reg.daneshbonyan.ir (بخش درخواست بررسی مجدد) ارسال نماید تا در دبیرخانه بررسی گردد. نیازی به ارسال فرم درخواست بررسی مجدد نیست.

 

شرکت­‌ها باید ابتدا علت عدم تایید را در کارتابل خود مشاهده کنند.

در صورتی که علت عدم تایید شرکت به دلیل نداشتن شرط طراحی مبتنی بر تحقیق و توسعه باشد، شرکت باید نسبت به ارسال مستندات فنی تکمیلی اقدام نماید.

در صورتی که علت عدم تایید شرکت نداشتن شرط سطح فناوری باشد، شرکت باید پس از مطالعه معیار تفصیلی و نمونه سطح بندی حوزه تخصصی محصولات خود، نسبت به ارائه دلایل در قالب فرم درخواست بررسی مجدد اقدام نماید.

پیام مربوط به نداشتن شرط طراحی مبتنی بر تحقیق و توسعه و شرط سطح فناوری به صورت زیر است:

الف- در صورت نداشتن شرط طراحی مبتنی بر تحقیق و توسعه:

” نداشتن طراحی قابل توجه بخش پیچیده محصول یا فرآیند تولید یا تجهیزات تولید”

ب- در صورت نداشتن شرط سطح فناوری:

“عدم انطباق کامل کالاها یا خدمات با «فهرست کالاها و خدمات دانش بنیان» و دارا بودن سطح فناوری بالا”

 

این دسته از شرکت­‌ها می‌­توانند با مرکز مشاوره دانش ­بنیان 02191008100 تماس گرفته تا بار دیگر وارد فرایند ارزیابی شوند. نیازی به ارسال فرم درخواست بررسی مجدد در سامانه نیست.

در دو حالت زیر امکان بررسی تغییر شرط فروش وجود دارد:

1_ برای شرکت­‌هایی که فروش آن ­ها در ارزیابی قبلی زیر 5 میلیارد تومان  بوده و بر اساس اظهارنامه مالیاتی 1401 میزان فروش کل به بالای 5 میلیارد تومان تغییر کرده است (امکان تغییر وضعیت از حالت نوپا به نوآور / فناور).

2_ شرکت­‌هایی که فروش آن­ ها در ارزیابی قبلی بالای 5 میلیارد تومان بوده و بر اساس اظهارنامه مالیاتی 1401 همچنان فروش بالای 5 میلیارد تومان دارند و میزان فروش محصولات تاییدی (اعم از محصول تایید نوع 1 تا نوع 2) به بیش از 50% رسیده است (امکان تغییر وضعیت از حالت نوآور به فناور).

شرکت­ ها می‌تواند درخواست بررسی خود را از طریق سامانه reg.daneshbonyan.ir ارسال نمایند. نیازی به ارسال فرم درخواست بررسی مجدد نیست. شرکت صرفاً کافی است در قالب یک نامه اشاره کند که بر اساس آخرین اظهارنامه مالیاتی شرط فروش را داراست، تا دبیرخانه از طریق سامانه بررسی مجدد، مستندات مورد نیاز را اعلام نماید. از جمله موارد مورد نظر دبیرخانه می­توان به موارد زیر اشاره نمود:

–     لیست بیمه (برای شرکت­ های با فروش بالای 5 میلیارد تومان)

–     آخرین اظهارنامه مالیاتی

–     خروجی تفصیلی سامانه معاملات فصلی فروش

–     خروجی تفصیلی سامانه معاملات فصلی خرید

–      فایل اکسل مربوط به تمامی فاکتورهای فروش سال مالی 1401 (حتماً اطلاعات شرح کالا، تاریخ، شماره فاکتور، مبلغ برای هر فاکتور ذکر شده باشد (اگر در یک فاکتور چندین ردیف فروش وجود دارد، هر ردیف جداگانه در فایل اکسل آورده شود).

–     گزارش حسابرسی مربوط به سال آخرین سال مالی ( اگر مبلغ اظهارنامه­ای شرکت بیش از 5 میلیارد تومان است.)

–     فاکتورها / قراردادهای مربوط به محصولات (در صورت زیاد بودن تعداد فاکتور / قراردادها تنها فاکتور / قراردادهای مربوط به محصولات) 

–     تکمیل اکسل خوداظهاری فروش شرکت (این فایل اکسل پس از ارسال درخواست شرکت در سامانه بررسی مجدد، در اختیار شرکت قرار خواهد گرفت.)

* در مورد خروجی تفصیلی سامانه معاملات فصلی فروش و خرید، دو نکته قابل توجه است:

 منظور ریز گزارش­های خرید و فروش است (فرمت ریز گزارش به صورت عکس زیر).

نباید خروجی سامانه، ویرایش شده باشد.

بله، این شرکت­‌ها لازم است برای محصول مورد نظر خود، نسبت به تکمیل فرم درخواست بررسی مجدد در کارتابل خود به آدرسreg.daneshbonyan.ir اقدام نمایند.

باید فرم بررسی مجدد بر مبنای دلیل رد محصول شرکت تکمیل شود و مستندات تکمیلی نیز باید توسط شرکت به صورت کامل در بخش ضمایم سامانه بررسی مجدد بارگذاری شود.

پس از اخذ استعلام از حوزه­های فنی تخصصی، در صورت دارا بودن شرایط آیین­نامه­ای، امکان ورود به فرآیند ارزیابی مجدد برای شرکت وجود دارد. بدیهی است در صورتی­که شرکت وارد فرآیند ارزیابی شود، بر اساس آخرین آیین‌نامه، ارزیابی شرکت انجام می‌­شود.

 

بله، این شرکت­‌ها لازم است برای محصول یا محصولات مورد نظر خود، نسبت به تکمیل فرم درخواست بررسی مجدد در کارتابل خود به آدرسreg.daneshbonyan.ir اقدام نمایند. ضروری است به کلیه سوالات فرم بررسی مجدد برای محصول یا محصولات جدید ادعایی، بر اساس راهنما تکمیل فرم (لینک)، پاسخ­دهی شود. همچنین باید مستندات لازم جهت احراز آماده شدن نمونه آزمایشگاهی (از جمله فیلم، عکس، نتایج آنالیزها و ….) در بخش ضمایم پیوست شود.

پس از اخذ استعلام از حوزه های فنی تخصصی، در صورت دارا بودن شرایط آیین­نامه­ای، امکان ورود به فرآیند ارزیابی مجدد برای شرکت وجود دارد. بدیهی است در صورتی­که شرکت وارد فرآیند ارزیابی شود، بر اساس آخرین آیین نامه ، ارزیابی شرکت انجام می­شود.

 

بله، این شرکت­‌ها لازم است برای محصول یا محصولات مورد نظر خود، نسبت به تکمیل فرم درخواست بررسی مجدد در کارتابل خود به آدرسreg.daneshbonyan.ir اقدام نمایند. ضروری است به کلیه سوالات فرم بررسی مجدد برای محصول یا محصولات جدید ادعایی، بر اساس راهنما تکمیل فرم (لینک)، پاسخ­دهی شود. همچنین باید مستندات لازم جهت احراز آماده شدن نمونه آزمایشگاهی (از جمله فیلم، عکس، نتایج آنالیزها و ….) در بخش ضمایم پیوست شود.

پس از اخذ استعلام از حوزه های فنی تخصصی، در صورت دارا بودن شرایط آیین­نامه­ای، امکان ورود به فرآیند ارزیابی مجدد برای شرکت وجود دارد. بدیهی است در صورتی­که شرکت وارد فرآیند ارزیابی شود، بر اساس آخرین آیین نامه ، ارزیابی شرکت انجام می­شود.

 

در صورتی­ که اطلاعات ارسالی توسط شرکت کامل باشد، درخواست شرکت به تیم فنی جدیدی (متفاوت از تیم بررسی کننده قبلی) ارسال خواهد شد. تیم فنی با شرکت جلسه مجازی (آنلاین) برگزار خواهند کرد و بر اساس مستندات ارسالی و جلسه برگزار شده، نتیجه جمع­‌بندی از طریق سامانه به شرکت اعلام می­شود.

 

از زمانی که هر شرکت درخواست خود را در سامانه بررسی مجدد ثبت می‌­نماید، حداکثر 45 روز کاری طول می‌­کشد تا پرونده شرکت بطور کامل بررسی شده و نحوه ارجاع مجدد یا عدم ارجاع شرکت برای ارزیابی مجدد مشخص شود.

 

نتیجه بررسی مجدد سه حالت دارد:

1_ موافقت با درخواست شرکت و اعمال تغییرات مورد پذیرش توسط دبیرخانه در کارتابل شرکت (در این حالت نیاز به اقدامی از سوی شرکت نیست و تغییرات از سوی دبیرخانه در کارتابل شرکت اعمال می­ شود.)

2_ موافقت با درخواست شرکت و نیاز به ارزیابی مجدد شرکت در فرایند ارزیابی (در این حالت دسترسی شرکت در سامانه بازگشایی می ­شود و شرکت باید اقدام به بروزرسانی اطلاعات و ارسال درخواست ارزیابی از طریق کارتابل خود نماید.)

3_ عدم موافقت با درخواست شرکت (در این حالت نظر تیم فنی جدید بررسی کننده از طریق سامانه به شرکت اعلام می­ شود.)

 

آیین‌نامه ارزیابی شرکت‌ها

سوالات متداول در خصوص آیین نامه ارزیابی شرکت‌ها

کالاها و خدمات شرکت باید دارای چه شرایطی باشد تا به‌عنوان کالا و خدمات دانش بنیان پذیرفته شود؟

کالاها و خدمات دانش بنیان مورد تایید باید هم‌زمان حائز سه شرط زیر باشد:

مرحله تولید      

سطح فناوری

تسلط بر دانش فنی

 

محصولات ارائه شده باید در حوزه فناوری‌های برتر باشند به این معنا که دانش فنی طراحی و ساخت یا دانش فنی فرآیند تولید محصول از متوسط سطح فناوری ­های موجود در کشور بالاتر بوده و دستیابی به آن مستلزم انجام تحقیق و توسعه توسط یک تیم فنی خبره باشد. محصولات دارای سطح فناوری قابل پذیرش، در قالب فهرست کالاها و خدمات دانش بنیان توسط دبیرخانه تدوین و منتشر می‌شود.

 

شرکت باید مطابق با پیوست (1)، حداقل در یکی از موارد زیر ناظر به دانش طراحی، تسلط داشته باشد:

الف- طراحی زیرسیستم اصلی کالا و خدمت

ب- طراحی یکپارچه‌سازی كالا و خدمت

ج- طراحی فرآیند (یا تجهیزات) تولید کالا و خدمت، مشروط به پیچیده بودن این فرآیند (یا تجهیزات تولید)

 

لازم است شرکت براساس فعالیت‌های تحقیق و توسعه بر روی محصول یا فرآیند/تجهیزات تولید، طراحی قابل توجهی انجام داده باشد. طراحی مذکور، باید براساس یک یا ترکیبی از روش‌­های زیر، انجام شده باشد:

1- طراحی داخلی: طراحی صورت­ گرفته، مبتنی بر ایده و فعالیت‌­های تحقیق و توسعه شرکت، انجام شده باشد.

2- مهندسی معکوس: طراحی صورت گرفته، مبتنی بر فعالیت­ های تحقیق و توسعه روی محصولی که قبلاً توسط افراد یا شرکت های دیگر تولید شده است، انجام شده باشد. بدیهی است مهندسی معکوس با کپی­ سازی متفاوت است. در مهندسی معکوس، هدف استخراج دانش­‌های نهفته در طراحی و چینش اجزا و همچنین مواد و قطعات بکار رفته در محصول اصلی توسط تیم طراحی و مهندسی خبره است.

3- انتقال فناوری به همراه ایجاد تغییرات اساسی: شرکت ابتدا دانش فنی را از طریق انتقال فناوری از مجموعه‌­های بیرون از شرکت (از طریق خرید لیسانس، کلید در دست، خرید تجهیزات، دریافت آموزش از شرکت های دارنده دانش فنی و…) وارد کرده و در ادامه با انجام تحقیق، طراحی و توسعه، موفق به ایجاد تغییرات اساسی در محصول یا فرآیند (تجهیزات) پیچیده تولید، شده است.

در تمامی موارد 1 تا 3، لازم است شرکت به دانش فنی و منطق طراحی (دانش چرایی)، دست یافته و مسلط باشد.

بر اساس آیین ­نامه حاضر، دبیرخانه موظف است فهرست شرکت ­های دانش ­بنیان مورد تایید پیش از تصویب این آیین‌نامه را در قالب دسته‌بندی جدید به‌روزرسانی و منتشر نماید. فهرست کالا و خدمات دانش ­بنیان به صورت دوره­ای به ­روزرسانی می­ شود و یکی از شاخص­ های به ­روزرسانی، سطح فناوری کل کشور در هر حوزه است، در صورتی­ که در این به­ روزرسانی ­ها، کلیه محصولات و خدمات دانش ­بنیان تایید شده یک شرکت از فهرست خارج شود، آن شرکت به مدت سه سال از زمان آخرین تایید یا یک سال از زمان آخرین به­ روزرسانی (هرکدام که بیشتر باشد) فرصت دارد تا کالا/ خدمات جدیدی را که در فهرست کالا و خدمات دانش ­بنیان موجود است، برای ارزیابی ارایه نماید. در غیر این صورت آن شرکت از فهرست شرکت ­های دانش­ بنیان خارج خواهد شد.

 

با توجه به پیشرفت مستمر فناوری، فهرست کالاها و خدمات دانش بنیان به‌صورت مداوم به‌روزرسانی می‌شود، بااین‌حال ممکن است برخی از محصولات علی‌رغم سطح فناوری بالا، هنوز به فهرست اضافه نشده باشند. لذا درصورتی‌که محصول شرکت دارای سطح فناوری است و شرکت تصور می‌کند شرایط ماده (1) آیین‌نامه ارزیابی شرکت ها و موسسات دانش بنیان را دارد، می‌تواند تقاضای دانش بنیان شدن را از طریق ثبت‌نام در سامانه ارزیابی اعلام نماید.

لازم به ذکر است، معیارهای ماده (1)، به‌صورت تفصیلی و عملیاتی در بسیاری از حوزه‌ها تبیین شده‌اند (لینک دسترسیکه شرکت ها جهت سنجش کالاها و خدمات محصولات خود با معیارهای دانش بنیان، از آن‌ها استفاده نمایند.

 

با توجه به اینکه فهرست کالا و خدمات دانش ­بنیان به صورت دوره ­ای به‌­روزرسانی می‌­شود و یکی از شاخص‌­های به­ روزرسانی، سطح فناوری کل کشور در هر حوزه است، در صورتی­ که در این به‌­روزرسانی­‌ها، کلیه محصولات و خدمات دانش بنیان تایید شده یک شرکت از فهرست خارج شود، آن شرکت به مدت سه سال از زمان آخرین تایید یا یک سال از زمان آخرین به‌­روزرسانی (هرکدام که بیشتر باشد) فرصت دارد تا کالا/ خدمات جدیدی را که در فهرست کالا و خدمات دانش بنیان موجود است، برای ارزیابی ارایه نماید. در غیر این صورت آن شرکت از فهرست شرکت های دانش بنیان خارج خواهد شد.

 

در صورتی که شرکت، مجری پروژه «مهندسی، پیمانکاری و ساخت (EPC) » باشد، اگر حداقل 5 درصد از قیمت قرارداد پروژه در بخش طراحی مفهومی و تفصیلی حائز همه معیارهای ماده (1) بوده و حداقل 10 درصد از تجهیزات خریداری شده از شرکت های دانش ­بنیان تامین شده باشد، خدمات شرکت متقاضی تایید می ­شود.

درآمد حاصل از پروژه «مهندسی، پیمانکاری و ساخت» (EPC) که کمتر از 10 درصد از قیمت قرارداد پروژه در بخش طراحی مفهومی و تفصیلی حائز همه معیارهای ماده (1) باشد در فروش کالاها/خدمات دانش بنیان مندرج در بند4 ماده 5 (شرکت های دانش بنیان «فناور») لحاظ نمی شوند.

 

شرکت باید دانش فنی محصول را عمدتاً به‌صورت داخلی توسعه داده باشد به این معنا که بخش عمده دانش فنی طراحی یا ساخت (حداقل در حد نمونه آزمایشگاهی)، مبتنی بر ایده و فعالیت‌های تحقیق و توسعه و از طریق توانمندی‌های فنی خود شرکت حاصل شده باشد.

 

شرکت باید دانش فنی مربوط به طراحی یا ساخت (حداقل در حد نمونه آزمایشگاهی) محصولی که قبلا توسط افراد یا شرکت های دیگر تولیدشده است را به‌ صورت نسبتاً کاملی از طریق فرآیند مهندسی معکوس کسب کرده باشد.

 

 اگر شرکت دانش فنی محصول یا فرآیند پیچیده تولید را از مجموعه‌های بیرونی (از طریق روش‌هایی نظیر خرید لیسانس، کلید در دست، خرید تجهیزات و…) کسب کرده باشد، برای تسلط بر دانش فنی محصول باید با انجام تحقیق و توسعه و طراحی، موفق به ایجاد تغییرات اساسی در محصول یا فرآیند (تجهیزات) پیچیده تولید، شده باشد تا تایید گردد. (انتقال فناوری معمولا به خرید مجموعه‌ای از ماشین‌آلات، مهارت‌ها، لیسانس و دانش فنی اطلاق می‌شود).

 

دبیرخانه می‌تواند شرط تسلط بر دانش فنی را با توجه به حوزه فناوری از طریق تعدادی از نشانگرهای اثبات کننده‌­ی دانش فنی از قبیل موارد ذیل احراز نماید. سنجش این موارد در ارتباط با محصول مورد ارزیابی صورت می‌پذیرد:

  • هزینه­‌کرد تحقیق و توسعه
  • تعداد نیروی انسانی فعال در حوزه تحقیق و توسعه شرکت
  • برخورداری از مشتری تخصصی پایدار (تعداد مشتری، مدت و تناوب فروش به هر کدام)
  • میزان جذب سرمایه از شرکت های بزرگ
  • میزان سرمایه­‌گذاری در تیم­‌های فناور و شرکت های دانش بنیان
  • انعقاد قراردادهای همکاری فناورانه با سایر شرکت ها یا دانشگاه‌­ها
  • داشتن ثبت اختراع بین‌المللی تایید شده نهایی (گرنت‌ شده)
  • دارا بودن استانداردهای تخصصی و تاییدیه‌­های عملکرد
 

شرط تسلط بر دانش فنی برای محصولات موجود در فهرست کالا و خدمات دانش­ بنیان، با داشتن تیم تحقیق و توسعه یا سهامداران مشابه، صرفاً برای یک شرکت قابل تایید است. بنابراین در صورتی­ که شرکت، محصول مورد ارزیابی را قبلاً در شرکت دیگری به تایید دانش ­بنیان رسانده باشد، شرط تسلط بر دانش فنی محصول فوق­ الذکر با تیم تحقیق و توسعه یا سهامداران مشابه، قابل تایید نخواهد بود.

 

در صورتی­ که شرکت های دانش­ بنیان، درخواست انتقال محصول دانش ­بنیان خود به شرکت دیگری را داشته باشند، باید درخواست خود را از طریق نامه رسمی و امضا شده توسط همة سهامداران شرکت مبداء ارائه نمایند. موضوع درخواست توسط دبیرخانه با توجه به وضعیت شرکت مبدا و مقصد بررسی می­ شود. دبیرخانه پس از بررسی مستندات ارسالی و علت انتقال محصول، می ­تواند با این مسأله موافقت نماید. بدیهی است در صورت انجام این کار، محصول مورد نظر از فهرست محصولات مورد تایید برای شرکت مبداء، حذف می­ شود و لذا ممکن است منجر به تغییر وضعیت شرکت مبداء از نظر دانش ­بنیانی (تایید/عدم تایید) و نوع آن شود.

 

شرکت های موضوع آیین‌نامه ارزیابی و تشخیص شرکت ها و موسسات دانش بنیان شامل 3 دسته نوپا، فناور، و نوآور می‌باشند که بر اساس دارا بودن معیارهای کالاها و خدمات دانش بنیان مورد تایید(ماده (1) آیین‌نامه ارزیابی شرکت ها و موسسات دانش بنیان) و همچنین معیارهای خاص موردنظر هر یک از انواع شرکت های ذکرشده مشمول حمایت‌های قانون می‌شوند.

 

شرکت های فعال در حوزه تحقیق، طراحی و توسعه کالاها و خدمات فناورانه که هنوز از نظر کسب و کاری و اقتصادی به بلوغ کافی دست پیدا نکرده­ اند، شرکت های نوپا که دارای اظهارنامه مالیاتی سال مالی گذشته خود نیستند و یا درآمد عملیاتی آن­ها در اظهارنامه مالیاتی سال مالی گذشته کمتر از 50 میلیارد ریال است و حداقل محصولی را در حد نمونه آزمایشگاهی، مشروط به دارا بودن همه معیارهای ماده (1) آیین‌نامه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت های دانش بنیان، ساخته و ارایه نمایند، در صورتی که شرکت برنامه رشد خود را ارائه نماید و در فرآیند ارزیابی مورد تایید دبیرخانه واقع شود میتواند به صورت شرکت نوپا تایید شود.

 

سال

 

خیر، شرکت های فاقد اظهارنامه مالیاتی صرفاً یک سال از زمان اولین تایید فرصت خواهند داشت تا اظهارنامه مالیاتی خود را به دبیرخانه ارائه نمایند.

 

شرکت های نوپا لازم است گزارش پیشرفت برنامه رشد خود را به ­صورت سالانه به دبیرخانه ارائه دهند و پس از گذشت حداکثر 5 ‌سال از زمان دریافت تاییدیه نوپا، معیارهای “شرکت های دانش بنیان نوآور” یا “شرکت های دانش بنیان فناور” را کسب نمایند. در صورت عدم کسب این معیارها، شرکت از فهرست شرکت های دانش بنیان خارج می ­شود. بنا برتشخیص دبیرخانه، مدت زمان مندرج در این بند، صرفاً تا 5 سال دیگر و به صورت سالانه بر اساس ارزیابی برنامه رشد شرکت قابل تمدید خواهد بود.

 
شرکت های فعال در حوزه تولید و توسعه کالاها و خدمات فناورانه و نوآورانه که از نظر کسب و کاری و اقتصادی به بلوغ کافی دست پیدا کرده­ اند، شرکت­ دارای تولید تجاری حداقل یک کالا/خدمت دانش­بنیان، مشروط به دارا بودن تمامی معیارهای ماده 1 باشد. درآمد عملیاتی در آخرین اظهارنامه مالیاتی شرکت باید بیش از 50 میلیارد ریال باشد و سهم فروش کالاها/خدمات دانش ­بنیان شرکت از فروش کل شرکت کمتر از 50 درصد باشد. شرکت باید برنامه رشد خود را ارائه کند و گزارش پیشرفت آن را به صورت سالانه به تایید دبیرخانه برساند. در صورت احراز تمامی شرایط به عنوان “شرکت دانش­بنیان نوآور” تایید می‌شوند.

در صورتی­‌که شرکت دانش بنیان نوآور شرط اظهارنامه مالیاتی را از دست بدهد، به دسته “شرکت های دانش بنیان نوپا” منتقل خواهد شد. در این شرایط شرکت ها تنها دو سال فرصت دارند تا بتوانند مجدداً شرایط “شرکت های دانش بنیان نوآور” یا “شرکت های دانش بنیان فناور” را کسب نمایند. این انتقال تنها یک بار انجام شده و در صورت تکرار شرایط فوق یا عدم ارتقاء به دسته بالاتر، شرکت از فهرست شرکت های دانش بنیان خارج خواهد شد.

 

شرکت های فعال در حوزه تولید و توسعه کالاها و خدمات فناورانه که از نظر کسب و کاری و اقتصادی به بلوغ کافی دست پیدا کرده­اند، در صورت احراز  شرایط شرکت­ دارای تولید تجاری حداقل یک کالا/خدمت دانش­بنیان، مشروط به دارا بودن تمامی معیارهای ماده 1 باشد، درآمد عملیاتی در آخرین اظهارنامه مالیاتی شرکت باید بیش از 50 میلیارد ریال باشد، سهم فروش کالاها/خدمات دانش بنیان شرکت از فروش کل حداقل 50 درصد باشد، شرکت باید حداقل 10 نفر نیروی بیمه شده تمام وقت داشته باشد، شرکت باید برنامه رشد خود را ارائه کند و گزارش پیشرفت آن را به صورت سالانه به تایید دبیرخانه برساند. به عنوان “شرکت دانش بنیان فناور” تایید می‌شوند.

 

تاییدیه دانش بنیان “شرکت های دانش­بنیان نوآور” یا “شرکت های دانش­بنیان فناور” برای استفاده از مزایای قانون، با توجه به شاخص­های ماده 1 به صورت دوره­ای و هر سه سال یکبار ارزیابی شده و در صورت عدم احراز شرایط درج شده، آن شرکت از فهرست شرکت های دانش بنیان خارج خواهد شد.

 

در صورتی­ که شرکت دانش بنیان فناور یکی از دو شرط اظهارنامه و بیمه کارکنان در ماده 5 را از دست بدهد، بنا به تشخیص دبیرخانه و بر اساس دلایل ارایه شده توسط شرکت، آن شرکت می­تواند یک سال دیگر به عنوان شرکت دانش بنیان فناور فعالیت نماید. در صورتی که شرکت پس از گذشت یک سال شرایط شرکت های فناور را کسب ننماید، به دسته “شرکت های دانش بنیان نوپا” یا “شرکت های دانش بنیان نوآور” منتقل خواهد شد. در این شرایط شرکت تنها دو سال فرصت دارد تا بتواند مجدداً شرایط “شرکت های دانش بنیان فناور” را کسب نماید. این انتقال تنها یک بار انجام شده و در صورت تکرار شرایط فوق یا عدم ارتقاء به دسته فناور، شرکت از فهرست شرکت های دانش بنیان خارج خواهد شد.

 

در صورتی که شرکت دانش بنیان فناور به صورت همزمان دو شرط اظهارنامه و بیمه کارکنان در ماده 5 را از دست بدهد، به دسته “شرکت های دانش بنیان نوپا” منتقل خواهد شد. در این شرایط شرکت تنها دو سال فرصت دارد تا بتواند مجدداً شرایط “شرکت های دانش بنیان نوآور” یا “شرکت های دانش بنیان فناور” را کسب نماید. این انتقال تنها یک بار انجام شده و در صورت تکرار شرایط فوق یا عدم ارتقاء به دسته بالاتر، شرکت از فهرست شرکت­ های دانش ­بنیان خارج خواهد شد.

 

خیر، تنها محصولاتی که به‌عنوان محصولات دانش بنیان تایید می‌شوند مشمول حمایت‌های قانون هستند. این محصولات از طریق کارتابل شرکت های تایید شده، قابل مشاهده هستند.

 

در مواردی که دستیابی به نمونه اولیه محصول یا خدمت، مستلزم تحقیق و توسعه مستمر در بازه زمانی بیش از یک سال است، در صورتی­که شرکت به مدت حداقل 6 ماه تا زمان ارزیابی دارای حداقل دو شرط از شرایط زیر باشد، موضوع به عنوان یک محصول دانش ­بنیان پذیرفته می­شود. محصول در صورت عدم کسب معیارهای ماده 1 پس از مدت زمان دو سال، عدم تایید می­شود. تشخیص تحقق شرایط فوق با دبیرخانه است.

1- برنامه تحقیق و توسعه متمرکز داشته و حداقل 50 درصد هزینه شرکت صرف تحقیق در توسعه محصول هدف شده باشد.

2- حداقل 50 درصد از نیروی انسانی شرکت به صورت تخصصی در تحقیقات مرتبط با موضوع فعالیت داشته است.

3- شرکت موفق به اخذ گرنت­ های علمی و فناوری یا قراردادهای رسمی پژوهشی با اسناد مثبت تراکنش مالی واقعی از نهادهای دولتی یا مراکز معتبر در موضوع محصول هدف شده است.

* این مورد تنها برای شرکت های نوپا صدق می کند.

 
حمایت‌های مورد نظر قانون، صرفاً برای توسعه و تولید کالاها و خدمات دانش بنیان تأیید شده، خواهد بود.

شرکت های تایید شده به منظور استفاده از حمایت‌ها و تسهیلات مد نظر قانون، علاوه بر معیارهای ماده 1 باید معیارهای خاص حمایت و تسهیلات درخواستی را احراز نماید. حمایت‌هایی كه به هر دسته از شرکت ها تعلق می‌گیرد، از سوی كارگروه یا سایر مراجع ذی‌صلاح تعیین می‌شود.

 

چنانچه شرکت های دانش بنیان، متقاضی استفاده از انواع حمایت‌ها برای توسعه محصول جدید خود باشند، محصول جدید آن ها در قالب نمونه جدید توسط دبیرخانه بررسی و در صورت دارا بودن شرایط تایید می­شود.

 

حمایت مالیاتی از کلیه شرکت های دانش بنیان مطابق مصوبات شورای راهبری فناوری‌ها و تولیدات دانش بنیان خواهد بود.

 
خیر، دبیرخانه کارگروه می‌تواند کالاها یا خدمات قبلی شرکت ها که اکنون شرکت در حال توسعه یا تولید آن ها نیست را  مورد تایید قرار ندهد.
همچنین ممکن است با تغییر سطح‌بندی محصولات و بروز رسانی فهرست کالا و خدمات، محصول شرکتی از تایید به عدم تایید تغییر یابد و با اتمام مهلت 3 یا 5  ساله شرکت های تایید شده، این شرکت ها وارد فرآیند تمدید شده و در آن زمان، محصولات مجدد ارزیابی می‌گردند.
در صورتی که اهداف مصوب تعیین شده در برنامه رشد شرکت در مورد کالاها/خدمات دانش بنیان تایید شده محقق نشود، دبیرخانه می تواند آن محصول را از فهرست محصولات دانش بنیان شرکت خارج نماید.

با توجه به اینکه فهرست کالا و خدمات دانش بنیان به صورت دوره­ای به­‌روزرسانی می­‌شود و یکی از شاخص‌­های به­‌روزرسانی، سطح فناوری کل کشور در هر حوزه است، در صورتی­که در این به‌روزرسانی­‌ها، کلیه محصولات و خدمات دانش بنیان تایید شده یک شرکت از فهرست خارج شود، آن شرکت به مدت سه سال از زمان آخرین تایید یا یک سال از زمان آخرین به­‌روزرسانی (هرکدام که بیشتر باشد) فرصت دارد تا کالا/ خدمات جدیدی را که در فهرست کالا و خدمات دانش بنیان موجود است، برای ارزیابی ارایه نماید. در غیر این صورت آن شرکت از فهرست شرکت های دانش بنیان خارج خواهد شد.

 

در صورتی که اهداف مصوب تعیین شده در برنامه رشد شرکت در مورد کالاها/خدمات دانش بنیان تایید شده محقق نشود، دبیرخانه می­تواند آن محصول را از فهرست محصولات دانش بنیان شرکت خارج نماید.

شرکت های دانش بنیان سالانه بر مبنای شاخص‌های رشد مصوب دبیرخانه از قبیل سهم فروش دانش بنیان، تعداد نیروی انسانی بیمه شده و سایر شاخص‌های اعلامی از سوی دبیرخانه، رتبه‌­بندی شده و متناظر با امتیاز کسب شده، می‌­توانند از حمایت‌­های ذیل قانون بهره‌­مند شوند. در صورت نرسیدن شرکت به اهداف برنامه رشد مصوب خود، حمایت­ها محدود و در صورت لزوم تا زمان تحقق اهداف توافق شده، قطع خواهد شد.

 

پروندة شرکت هایی كه در عمل به تعهدات خود دارای سابقه سوء هستند (در زمینه بازپرداخت تسهیلات، سوء­استفاده از حمایت‌هایی از قبیل مالیات، بیمه و …)، طبق دستورالعمل پیوست (3) بررسی خواهد شد و در صورت هرگونه تخلف شرکت در استفاده از حمایت‌های قانون برای مقاصد دیگر، ضمن محرومیت از استفاده مجدد از این حمایت‌ها، مشمول مجازات‌های موضوع ماده (11) قانون حمایت نیز می‌باشد.

در بررسی این مورد در دبیرخانه، منظور از شرکت زایشی، شرکتی است که بیش از 34 درصد مالکیت آن در اختیار شرکت مادر باشد.

 

با مشـــــاوران مـــــــــا در حوزه کـسب و کـار در ارتباط باشید

جهت درخواست مشاوره شماره تماس خود را ثبت کنید

حامیان و همکاران

پیمایش به بالا