• فرآیند ارزیابی شرکت‌‌های متقاضی استفاده از مزایای قانون حمایت از شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان چیست؟

  فرآیند ارزیابی شرکت‌‌های متقاضی شامل مراحل زیر است:
  ۱٫ ابتدا شرکت متقاضی در سامانه ارزیابی شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان (http://www.reg.daneshbonyan.ir) ثبت نام می‌نماید.
  ۲٫ دبیرخانه کارگروه پس از بررسی اولیه اسناد و مدارک شرکت، آن را به کارگزار جهت ارزیابی ارجاع می‌‌دهد.
  ۳٫ کارگزار پس از ارزیابی شرکت متقاضی، اطلاعات خود را در سامانه مربوط به دبیرخانه کارگروه بارگذاری می‌نماید.
  ۴٫ دبیرخانه پس از بررسی فرآیند ارزیابی و صحت اطلاعات و همچنین تطبیق با آیین نامه نتیجه را به کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت‌ها و موسسات دانش بنیان ارائه می‌‌نماید.
  ۵٫ پس از بررسی پرونده شرکت در کارگروه، نتیجه ارزیابی به دبیرخانه اعلام می‌‌گردد.
  ۶٫ و نهایتا نتیجه بررسی دانش‌بنیان بودن شرکت متقاضی، در کارتابل شرکت قسمت «آرشیو درخواست‌های ارسالی» منعکس می‌‌گردد.

 • مراحل ثبت نام شرکت‌‌ها برای دانش‌بنیان شدن چیست؟

  در ابتدا شرکت می‌بایست به سایت www.daneshbonyan.ir مراجعه کرده و پس از مطالعه آئین‌‌نامه‌‌ها و قوانین و در صورت دارا بودن شرایط مندرج در آئین‌نامه در قسمت «مصوبات کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان و نظارت بر اجرا»، در سامانه ارزیابی شرکت‌‌ها و موسسات دانش‌بنیان (http://www.reg.daneshbonyan.ir) ثبت نام نمایند.

 • برای تاسیس یک شرکت یا موسسه دانش‌بنیان چه باید کرد؟

  شرکت‌‌ها و موسسات باید بصورت عادی در اداره کل ثبت شرکت‌‌های سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ثبت شوند و در هنگام ثبت، هیچ تفاوتی بین شرکت‌‌ها وجود ندارد.
  شرکت‌های متقاضی پس از تولید کالاها و خدمات دانش‌بنیان یا ارائه نمونه آزمایشگاهی (برای شرکت‌های نوپا)، بر مبنای آیین‌‌نامه مصوب کارگروه، ارزیابی شده و برای مدتی محدود می‌‌توانند از تسهیلات و مزایای قانون استفاده کنند و برای تمدید زمان استفاده از مزایای قانون، باید دوباره ارزیابی شوند.

 • شرکت دانش‌بنیان به چه شرکتی گفته می‌شود؟

  شرکت یا مؤسسه خصوصی یا تعاونی است که به منظور هم‌افزایی علم و ثروت، توسعه اقتصاد دانش‌محور، تحقق اهداف علمی و اقتصادی (شامل گسترش و کاربرد اختراع و نوآوری) و تجاری‌سازی نتایج تحقیق و توسعه (شامل طراحی و تولید کالاها و خدمات) در حوزه فناوری‌های برتر و با ارزش افزوده فراوان و بر اساس معیارهای مورد نظر این آئین‌نامه، به تأیید کارگروه می‌رسد.

 • آیا دانشگاه‌ها امکان مشارکت در تأسیس و اداره شرکت‌‌های دانش‌بنیان را دارند؟

  بر اساس ماده ۴۳ قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت – مصوب ۴/۱۲/۹۳، دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی (دولتی و غیردولتی) مجازند با ایجاد و مشارکت در شرکت‌های دانش‌بنیان که حداکثر چهل ‌و نه درصد (۴۹%) سهام آن متعلق به دانشگاه‌ها، مؤسسات پژوهشی و دیگر واحدهای دولتی و مابقی سهام متعلق به اعضای هیأت‌‌‌‌علمی و دانشجویان و سایر سهامداران بخش خصوصی است، نتایج تحقیقات اعضای هیأت‌‌‌‌علمی و دانشجویان خود را تجاری‌سازی نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *