ارائه خدمات ویژه به شرکت‌های خلاق/ تسهیل فضای کسب‌وکار برای شرکت‌های دانش‌بنیان

شرکت­ها و بنگاه­های اقتصادی در کشور برای راه­‌اندازی و اداره یک کسب و کار ممکن است با موانع و سدهای مختلفی رو به رو شوند. دریافت ده‌­ها مجوز مختلف از ارگان­ها و دستگاه­های دولتی، از جمله این موانع محسوب می­شود. اخذ هر کدام از این مجوزها ممکن است زمان زیادی به طول بینجامد. وجود قوانین دست و پا گیر و موازی، از جمله دیگر عوامل کاهنده سهولت در فضای کسب و کار کشور است.

عقد تفاهم­‌نامه برای تسهیل کسب و کارهای دانش­‌بنیان و خلاق

شرکت­های دانش­‌بنیان، فناور و خلاق ویژگی خاص خود را دارند. بسیاری از این شرکت­ها از یک استارتاپ یا هسته خلاق دانشگاهی به وجود آمده­اند. در همین راستا، لازم است که شرایط گلخانه­‌ای ویژه‌­ای برای رشد و تعالی این شرکت­ها ایجاد شود. در شش سال اخیر، معاونت علمی و فناوری ریاست­‌جمهوری با ده­ها سازمان و ارگان مختلف، تفاهم­‌نامه‌­های دو جانبه و چند جانبه به امضاء رسانده است تا شرایط کسب و کار برای بیش از ۵۰۰۰ شرکت دانش­‌بنیان، ۸۰۰ شرکت خلاق و بیش از ۶۰۰۰ استارتاپ در کشور تسهیل شود. تسهیل شرایط کسب و کار، تنها محدود به تسهیل در تعامل با ارگان­های دولتی نیست و ارائه انواع حمایت­ها، از جمله اقدامات ضروری در جهت ایجاد فضای مناسب برای فعالیت شرکت­های دانش‌­بنیان و خلاق است.

تسهیل فضای کسب و کار در حوزه صنایع خلاق

در حوزه صنایع خلاق، ستاد توسعه فناوری­های نرم و هویت­‌ساز معاونت علمی و فناوری ریاست­‌جمهوری تا کنون بیش از ۲۴ تفاهم­‌نامه مختلف را به منظور تسهیل فضای کسب و کار شرکت­های خلاق، با ارگان­ها و نهادهای مختلف به امضاء رسانده است. برنامه توسعه زیست‌­بوم شرکت­های خلاق نیز با ارائه بسته­‌های خدماتی مختلف سعی دارد تا در همین راستا گام بردارد. یازده خدمت ارائه شده در این برنامه شامل استقرار شرکت­های خلاق در محدوده منازل مسکونی، تسهیلات نظام‌­وظیفه، خدمات بیمه تکمیلی، نشست­های پرسش و پاسخ، استقرار در پارک­های علم و فناوری، دوره‌­ها و سمینارهای مختلف آموزشی، خدمات طراحی سایت و سئو، خدماتهاست، استقرار در فضای کار اشتراکی، مشاوره‌­های حقوقی و خدمات حسابداری می‌باشد. لازم به ذکر است که این یازده خدمت به غیر از سبد خدماتی متنوعی است که در حوزه توسعه بازار و همچنین تامین مالی و جذب سرمایه به شرکت­های خلاق ارائه می­شود.

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست­‌جمهوری برای توضیح اهمیت تسهیل فضای کسب و کار با ارائه مثالی گفت: برای ایجاد یک دامداری و تولید گوشت نیاز به ۴۰ مجوز است ولی برای واردات گوشت به سه مجوز نیاز است و گوشت قاچاق هم این مجوز را نیاز ندارد، لذا ساختار باید تغییر کند. در همین رابطه، در مجلس شورای اسلامی نیز قانونی تحت عنوان ᾿قانون بهبود محیط کسب و کار῾ تصویب شده است که شامل پنجاه و سه مورد مشخص برای تسهیل فضای کسب و کار در کشور است. معاونت علمی و فناوری ریاست­‌جمهوری به منظور اجرایی کردن این قانون و قوانین مشابه و حمایت هر چه بیشتر از فعالان فناور و شرکت­های فعال در زیست­‌بوم اقتصاد دانش‌­بنیان، اقدام به ایجاد صدها مرکز مختلف مانند شتاب‌­دهنده‌­ها، مراکز و کارخانه‌­های‌نوآوری، پارک­های علم و فناوری، مراکز رشد، صندوق­های‌تامین مالی، خانه‌­های خلاق، فن‌بازارها و کارگزاری‌های مختلف کرده است.

منبع: اقتصاد آنلاین

مطالب مشابه...

مطالب محبوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *