تأسیس شورای حل اختلاف شرکت‌های دانش‌بنیان

به همت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، پارک فناوری پردیس و قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران، «مجتمع شورای حل اختلاف ویژه رسیدگی به اختلافات شرکت‌های دانش‌بنیان و نخبگان»، برای نخستین بار در ایران، در پارک فناوری پردیس شروع به کار کرد.
تأسیس این شورا با توجه به وجود هزاران مخترع و شرکت دانش‌بنیان در سراسر کشور، به ویژه در پارک‌های «فناوری» و «علم و فناوری» و ضرورت تأسیس شورای حل اختلاف با رویکرد «رسیدگی تخصصی به اختلافات مخترعان و شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه علم و فناوری»، طراحی و اجرا شده است.
قضات این شورا علاوه بر داشتن اختیارات ذکر شده در مواد ۹ و ۱۱ قانون شورا‌های حل اختلاف، مطابق با ماده ۸ قانون ذکر شده، به درخواست اشخاص حقیقی و حقوقی، امکان رسیدگی به اختلافات و ایجاد صلح و سازش در کلیه امور مدنی و حقوقی، کلیه جرائم قابل گذشت و جنبه خصوصی جرائم غیرقابل گذشت را نیز خواهند داشت. در صورتی که در تمامی قراداد‌های بین اشخاص حقیقی و حقوقیِ فعال در جامعه علمی کشور، شرط داوری «شورای حل اختلاف ویژه رسیدگی به اختلافات شرکت‌های دانش‌بنیان و نخبگان» لحاظ شود، دو طرف قرارداد امکان بهره‌مندی از مزایای تخصصی شورا را خواهند داشت. همچنین امکان مراجعه به شورا، در صورت پیش‌بینی نشدن نقش داوری برای شورا در قرارداد، بعد از وقوع اختلاف وجود خواهد داشت.
تمامی مخترعان و شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانند برای ارتباط با این شورا یا کسب اطلاعات بیشتر، روز‌های شنبه و دوشنبه از ساعت ۱۵ تا ۱۸ با شماره‌های ۷۶۲۵۰۰۳۴ و ۷۶۲۵۰۰۳۳ تماس بگیرند.
گفتنی‌است، نهاد شورای حل اختلاف پس از افزایش حجم دعاوی و پرونده‌های ارجاعی به دادگستری، به منظور کاهش مراجعات مردمی و افزایش مشارکت آن‌ها در رفع اختلاف‌های محلی و حل مشکلاتی که ماهیت قضایی ندارند یا از پیچیدگی قضایی کمتری برخوردارند، تأسیس شد. بعد از مدتی با آشکار شدن ضرورت تخصصی شدن شورا‌های حل اختلاف در جهت رسیدگی سریع‌تر و با دقت‌تر به پرونده‌ها، شورا‌های حل اختلاف تخصصی تأسیس شد. شورا‌های حل اختلاف اصناف، مانند شورای حل اختلاف ویژه بانک‎ها یا امور پزشکی، از این دسته هستند.

منبع: خبرگزاری صدا و سیما

مطالب مشابه...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *