دولت از طرح‌های دانش‌بنیان فولادی حمایت کند

شرکت‌های فولادی نیاز به بازنگری در برخی سیاست‌های تولید و فروش دارند، این صنعت توانسته در سخت‌ترین شرایط تحریمی و مالی کشور علاوه بر بقا به سوددهی مناسبی نیز دست یابد، با این حال ظرفیت‌های ایران برای رشد و توسعه این صنعت بسیار بیشتر ازبهره‌برداری‌های کنونی است.

همچنین باید در نظر داشته باشیم که استفاده از مزیت‌های رقابتی و افزایش بهره‌برداری از پتانسیل‌های موجود، مستلزم اصلاح برخی روش‌ها در سطح کلان است.

واقعیت اینکه دولت باید در سیاست های راهبردی فضای بیشتری را به این صنعت اختصاص دهد و در واقع  صنعت فولاد و به طور کلی صنایع فلزی در ایران نیازمند تامین زیرساخت های نوین و بهبود فرآیندها و تولید است.

در این زمینه باید در نظر داشت که دشمن های متخاصم با کشورمان از هیچ تلاشی برای جلوگیری توسعه صنعتی ایران دریغ نمی کنند.
توسعه صنعت فولاد نیاز به ریسک پذیری اقتصاد دارد و شرکت هایی مانند ایمیدرو در این زمینه می توانند با حمایت های بیشتر از صنعت فولاد زمینه ساز رشد بیشتر این بخش باشند.

امروز باید برای سرمایه گذاری در بخش های دانش بنیان از ظرفیت دولت استفاده شود و در واقع  دولت می تواند با حمایت از پژوهشگران زمینه ساز تامین زیرساخت های مورد نیاز این صنعت باشد.
استفاده از قطعات و محصولات تولید داخل نیاز به ریسک پذیری و سرمایه گذاری دارد و بخش خصوصی به دلیل این که ماهیت فعالیت خود را بر اساس سوددهی تعریف می کند، حاضر به چنین فعالیتی نمی شود.

از طرف دیگر با توجه به ظرفیت‌های داخلی نباید از این حوزه غافل شد. بر این اساس دولت می تواند با سرمایه گذاری بر فعالیت های دانش بنیان تلاش کند محصولات و ایده های این حوزه را به سمت تولید رقابتی و توجیه پذیر هدایت کند.

منبع: خبرگزاری ایرنا

مطالب مشابه...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *