فعالیت بیش از ۱۰ هزار استارتاپ و ۵۸۰۰ شرکت دانش‌بنیان در کشور

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: با تسهیل ارتباط میان ایده نوآورانه و سرمایه‌گذار بخش خصوصی، امروز به  بیش از ۱۰هزار استارتاپ و بیش از ۵۸۰۰ شرکت دانش‌بنیان در تولید ناخالص ملی، اشتغال و توسعه دست یافتیم.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛  رویداد “ره‌نشان” به عنوان یکی از بزرگ­ترین رویدادهای مساله‌محور ذیل طرح شهید بابایی بنیاد ملی نخبگان با حمایت معاونت علمی و فناوری و بنیاد ملی نخبگان، به مرحله شناخت برگزیدگان رسید؛ این مسابقات با هدف شناسایی افراد و تیم‌های مستعد، دانشجویان و فناوران برای توانمندسازی در حل مسائل و نیازهای صنعت کشور، در ۵ حوزه زیست فناوری، حمل و نقل، آب و محیط زیست، انرژی و هوشمندسازی میزبان ۳۸ شرکت دانش‌بنیان و ۵۶ پروژه بود.

شرکت‌ها ضمن تعریف پروژه‌های راهبردی، نیازهایشان را مطرح کردند و با فعالیتی ۵ ماهه که از مهرماه آغاز شده  است و تا دهم اسفند سال جاری ادامه یافت، این طرح ها با استقبال ۴۵۱۰ نفر از شرکت کنندگان، به مرحله اجرا رسید؛ پس از ۷ مرحله ارزیابی و برگزاری کارگاه‌های آموزشی متنوع، نشست‌های تیم‌سازی و مربی‌گری با هدف پیشبرد پروژه‌ها، بهترین­‌ها به مرحله نهایی راه یافتند که منجر به شناسایی حدود ۶۰۰ مستعد برتر در قالب چند ده تیم موفق دانشجویی شد.

“نوآوری” پیروز میدان مبارزه با فرهنگ خام‌فروشی

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در این مراسم، با بیان این‌که برگزاری چنین رویدادهایی، جامعه جوان نخبه و با انگیزه را با راه و رسم ایجاد کسب و کارهای نوآور آشنا می‌‌کند، گفت: مسیر تحول در فرهنگ اقتصاد کشور، به یاری کسب‌وکارهای دانش‌بنیان و خلاق که جوانان متخصص گرداننده‌اش هستند، آغاز شده است به‌طوری‌که در حال حاضر برترین زیست‌بوم دانش‌بنیان، خلاق و استارتاپی منطقه از آنِ ایران است زیرا تلاش کردیم تا جان‌مایه اقتصاد دانش‌بنیان یعنی فرهنگ و سیاق نوآوری را در کشور با ایجاد بستری مساعد ترویج کنیم.

وی با بیان این‌که روح کسب و کارهای نوآور با نیروی انسانی جان می‌گیرد ادامه داد: در پشت هریک از کسب و کارهای نوآور، ایده‌های خلاقانه یک نیروی انسانی انگیزه‌مند و توانمند نهفته است، بنابراین تلاش می‌کنیم مسیر شکوفایی این ایده‌ها تا رسیدن به صنعت، هموار شود؛ شرکت‌هایی که نوآورمحور هستند و روح نوآوری در آن‌ها دمیده شده است، ثروتی فراتر از دارایی‌های فیزیکی در گنجینه خود دارند که پایان یافتنی نیست؛ اثر دانش و نوآوری در تغییر فرهنگ عمومی، شگفت‌انگیز است و اقتصاد دانش‌بنیان که دانشگاه، نوآوری و تخصص جوان خلاق در آن اهمیت دارد،  فرهنگی تازه ای از کار و حرکت دانشگاهیان را نوید می‌بخشد.

ستاری، با تاکید بر این‌که بنیان تحول کشور بر پایه فرهنگ استوار است، ادامه داد: روزهای نخست،  تصور می‌کردیم توسعه، مفهومی است سخت افزاری اما در ادامه راه توسعه، به این نتیجه رسیدیم  که کاربست‌ها و نرم‌افزارها، نقشی فراتر از سخت‌افزار ایفا می‌کنند؛ امروز اما با توسعه اقتصاد دانش‌بنیان به این باور رسیدیم که توسعه، فراتر از نرم‌افزار و سخت‌افزار، نیازمند فرهنگ است و تحول تمامی بخش ها، از مردم جامعه، دانشگاه، پژوهشگاه و صنایع گرفته تا نهادهای تصمیم ساز است که به توسعه منجر می‌شود.

نقش کلیدی فرهنگ در رونق اقتصاد

رئیس ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش‌بنیان و توسعه صنایع نرم و خلاق معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، با بیان این که هدف آموزش، توسعه و تحول فرهنگی جامعه است، ادامه داد: بخش قابل توجهی از سرمایه‌های کشور در حوزه آموزش صرف می‌شود و هدف از این امر، بهبود فضای صنعت و جامعه است. پژوهشگاه‌ها نیز رسالتی دارند و باید وضعیت حوزه خودشان را بهبود ببخشند.

ستاری، از رسالت بخش آموزش و پژوهش کشور در تحول‌آفرینی فرهنگی و اعتلای جامعه گفت و تاکید کرد: دانشگاه‌هایی که درآمدشان از محل شهریه تا بودجه دولت تامین می‌شود، باید با شناخت دوباره رسالت آن‌ها و تغییر فرهنگ غالب، به نقش‌آفرینی واقعی خود عمل کند، به طوری‌که یاری‌گر صنعت باشند.

رییس بنیاد ملی نخبگان، محصول کارآمد و کیفی را نتیجه سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در حوزه پژوهش دانست و گفت: دولت، نمی‌تواند خودرو، واکسن و دیگر محصولات کارآمد بسازد بلکه باید صرفاً تسهیل‌کننده فرآیند پژوهش باشد و مسیر را برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی روی ایده‌های ناب هموار کند.

ستاری، تسهیل ارتباط میان ایده نوآورانه و سرمایه‌گذار بخش خصوصی را مبنای حرکت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در سال‌های اخیر دانست و بیان کرد: با تکیه به همین رویکرد، امروز به  بیش از ۱۰هزار استارتاپ و بیش از ۵۸۰۰ شرکت دانش‌بنیان در تولید ناخالص ملی، اشتغال و توسعه دست یافتیم.

وی با بیان این‌که برخی از شرکت‌های دانش‌بنیان و محصولات ایران‌ساخت نه تنها در منطقه بلکه در رقابت با پیشرفته‌ترین کشورهای دنیا بی‌همتا هستند، خاطرنشان کرد: شرکت‌های دانش‌بنیان کشور در حوزه‌های نانو، سلول‌های بنیادی، زیست فناوری و بسیاری حوزه‌های دیگر دستاوردهای باورنکردنی را رقم زده‌اند. داستان موفقیت کسب و کارهای دانش‌بنیان معمولاً به یکدیگر شبیه است و صاحبان تمامی آن‌ کسب و کارها، با تکیه به الگوی حضور سرمایه‌گذار بخش خصوصی موفق شده‌اند.

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری، با بیان این که مبارزه امروز میان فعالان زیست بوم نوآوری و یکه‌تازان فرهنگ خام‌فروش و نفت‌محور است، گفت: فرهنگ اقتصاد نفتی با روح نوآوری، تعارض و تناقض دارد و هنر فعالان زیست بوم نوآوری و فناوری، خلق ارزش افزوده از نوآوری، به مثابه بزرگ‌ترین موهبت خداوند برای بشر است؛ ذهن های جسور که هیچ مرزی برای نوآوری ندارند در این میدان مبارزه، به یاری خدا پیروز مطلق هستند و رویکرد پیشین اقتصاد را که با نوآوری و اقتصاد دانش‌بنیان در تعارض است، کنار می‌زنند.

وی، با اشاره به این‌که صنعت، با نوآوری و حضور دانشگاه در این عرصه معنای واقعی خود را پیدا می‌کند، تصریح کرد: دانشگاهی موفق است که نقش خود را در صنعت پررنگ کند و بخش قابل توجهی از درآمدهایش را از محل قراردادهای ارتباط با صنعت کسب کند. چنین دانشگاهی که بتواند دنیای پیرامون خود را تحول ببخشد موفق است.

ستاری، ناحیه نوآوری شریف را نمونه ای موفق از اثرگذاری دانشگاه‌ها بر جامعه دانست و گفت: این که بیش از ۵۰۰ کسب و کار دانش‌بنیان و خلاق حول محیط پیرامونی دانشگاه شکل گرفته نشان از اثربخشی دانشگاه بر محیط پیرامونی خود دارد.

رییس بنیاد ملی نخبگان، با تاکید بر این که تحول رویکرد اقتصاد، تحول در بخش‌های فرهنگی،  اجتماعی و سیاسی را نیز به همراه می آورد، ادامه داد: خوشبختانه تحولات خوبی در کشور رخ داده است و مردم با اهمیت نوآوری و نقش آن در رفاه، اقتصاد و اشتغال آشنا شده اند.

ستاری، با اشاره به این که صادرات داروهای زیست فناوری و نوترکیب توسط شرکت‌های دانش بنیان، نمونه ای موفق از منسوخ شدن فرهنگ خام فروشی است بیان کرد: این شرکت‌ها از هیچ، آغاز به کار کردند و امروز هویت اقتصاد کشور را از اقتصادی منبع‌محور و وارداتچی به اقتصادی نوآور، خلاق و ارزش آفرین تغییر می‌دهند.

وی با تاکید بر این‌که در راه پرپیچ و خم مبارزه با فرهنگ سنتی غالب، این شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق هستند که گوی سبقت را می‌ربایند اظهار کرد: در این مبارزه دست برتر را کسب و کارهای نوآور دارند و باید همه فعالان زیست بوم نوآوری باید همدل و در کنار هم این مبارزه را ادامه دهیم تا کشور را از بند فرهنگ نفت‌محور رها کنیم.

منیع: خبرگزاری تسنیم

مطالب مشابه...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *